Antoloji.com Kapatıldı

2007-04-22 10:41:00

  

Ekşi Sözlük'ten sonra şimdi de yıllardır şiir ve edebiyat alanında yayın yapan Türkiye'nin en saygın sitelerinden biri olan Antoloji.com mahkeme kararı ile kapatıldı!

İnternet dünyasında şoklar devam ediyor. En son kurban Antoloji.com oldu! Tam 9 yıldır edebiyat severleri biraraya getiren Türkiye'nin en saygın en seviyeli İnternet sitelerinden birisi olan Antoloji'nin neden kapatıldığı ilk aşamada anlaşılamadı. Çünkü mahkeme kararıyla erişimin durdurulmasından önce site sahiplerine hiçbir bilgi verilmemişti. Erişim kapatılmasının ardından sitenin "Nedir?" adlı bölümünde yazan yorumlarda kişilk haklarına hakaret edildiğini düşünen bir kişinin mahkemeye başvurarak bu kararı aldırdığı ortaya çıktı. Yapılan itiraz 24 Nisan'da mahkeme tarafından ele alınacak ve sitenin tekrar yayın hayatına başlayıp başlayamayacağı belli olacak.

Bu çağdışı uygulamaların bir an önce son bulmasını ve erişime engelleme cezasının bu kadar kolay verilmemesini umuyoruz. İnternette türlü iğrençliklerin sergilendiği, yasadışı pek çok olayın rahatlıkla yayınlandığı düşünülürse bir edebiyat sitesinin kapatılması, hem de tek bir forum mesajı yüzünden bütün sitenin kapatılması gerçekten kabul edilebilir bir olay değil.

Rahatsız olunan yazı site sahiplerine bildirilip yayından kaldırılabilir. O da olmazsa mahkemeler bahsi geçen yazının yayından kaldırılmasını isteyebilir. Ama bütün siteyi kapatmak aynı zamanda siteyi kullanan on binlerce insanı mağdur etmek anlamına geliyor.

Karar netleşene kadar
www.antoloji.com erişime yasak olacak ama www.antoloji.com.tr adresinden erişim hala açık.

Antoloji'ye geçmiş olsun diyoruz ve bir an önce yasağın kalkmasını umuyoruz...

Veteknoloji

0
0
0
Yorum Yaz