En İyi Firefox Eklentileri Firefox Add-ons

2007-05-07 18:42:00

 

Mozilla’nun 2003 yılında bizlere kazandırdığı Firefox Web Browser’ını duymayanınız yoktur. Yapılan çeşitli testlerde Microsoft’un İnternet Explorer’ından  daha hızlı olduğu ( ama daha güvenli oldğunu söyleyemeceğim çünkü IE 6'nın şuan kadar yayınlanan birkaç tane yaması var ama Firefox'un sürüyle güvenlik açığı mevcut)  kanıtlanan bu browser’ı istediğiniz gibi geliştirmek, hatta deyim yerindeyse süslemek sizin elinizde. Açık Kaynak olmasının avantajı olarak, çeşitli programcıların yazdığı eklentiler sayesinde hem işlerinizi pratik olarak halledebiliyorsunuz hem de göz zevkinize uygun bir arabirim oluşturabiliyorsunuz. Örneğin maillerinizi sıklıkla kontrol eden biriyseniz eğer, bir eklenti sayesinde mail hesabınıza bir tık kadar uzaksınız, ya da ertesi gün için planlarınız varsa ve hava durumunu öğrenemeyecek durumdaysanız başka bir eklenti sayesinde bulunduğunuz şehrin 3 günlük hava durumunu ekstra hiçbirşey yapmadan öğrenebilirsiniz. Tabi gereksiz yere eklenti ekleyerek bilgisayarınızın belleğinde hatrı sayılır bir rakama ulaşmasını da sağlayabilirsiniz. Şimdi kısaca hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran Firefox Eklentilerine göz atarsak :

Mail Notifier: Bu eklenti sayesinde mail kutunuza gelen bütün mailler 5 dakikada bir kontrol edilip size haber veriliyor. Tek tıklama ile mail kutunuza girebiliyorsunuz. Yahoo, Google ve diğer pop3 mailleri ile uyumlu versiyonları bulunmaktadır.

Stumbler Upon: Stumble kısaca, başkalarının beğendiği web sayfalarını görebilmeniz mantığına dayanıyor. Bu eklentiyi kurduğunuzda search bar’ın hemen altına stumble bar ekleniyor. Öncelikle kendinize Stumble hesabı açıyorsunuz. Sonra da ilgi alanlarınızı seçip Surf yapmaya başlıyorsunuz. Her Stumble! Butonuna bastığınızda ilgi alanlarınızla ilgili başkasının “i like it!” dediği bir sayfa getiriyor önünüze. Siz de tabiki oylama yaparak başkalarına tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Download Status Bar: Bu eklenti sayesinde Firefox’un hemen altında küçük bir download bar’ı eklenmekte ve böylece Firefox ile indirdiğiniz dosyalar ayrı bir pencerede değil, Firefox’un içinde gözükür. Oldukça pratik bir eklenti olduğunu söylemekte fayda var.

Video Ook!: Yüklediğinizde Firefox’un sol altına yerleşen bu eklenti ile çeşitli video sitelerinden tek tıklama ile video indirebilirsiniz. Hiçbir ekstra ayar gerektirmeden sadece yüklemek yeterli olacaktır.

NoScript: Bu eklenti ile web sitelerindeki ****** kodların çalışmasını engelleyebilirsiniz. Bazı web sitelerinde bulunan ve satır aralarına sıkıştırılan zararlı ******lerden kurtulmak istiyorsanız tam size göre bir eklenti

Foxmarks: Bilgisayarınızın bulunmadığı bir ortamdasınız ve bookmarklarınızda bulunan bir siteye girmeniz lazım fakat siteye hep bookmarklardan girdiğiniz için url aklınızda değil. O zaman daha önceden kurduğunuz Foxmarks eklentisi sayesinde, oluşturmuş olduğunuz foxmarks hesabı ile kendi bookmarklarınıza ulaşabiliyorsunuz.
ColorfulTabs : Firefox’unuzda her zaman birden fazla sekme oluyorsa, yine Firefox’un monoton renklerinden bıkmış olabilirsiniz. Colorful Tabs ile bu monotonluktan kurtulabilmeniz mümkün. Açtığınız her sekme o anda belirlenen bir renk ile belirleniyor. Bu şekilde 4-5 tab açık olduğunda rengarenk bir Firefox ile gözünüzü mutlu edebilirsiniz.

Forecastfox: Bu eklenti ile hiç hava durumunu izlemeden veya sitelere bakmadan Firefox’un sağ altında yer alan bar sayesinde bulunduğunuz şehrin o günkü değişik hava sıcaklıklarını görebilirsiniz.Oldukça işinize yarayabilen bu eklenti Firefox’un en çok indirilen eklentileri arasında yer alıyor.

IE Tab: Bazı sayfalar vardır ki hala Firefox uyumlu değillerdir. Bu sayfaları açmak istediğimizde çeşitli sıkıntılarla karşılaşırız. IE ile uğraşamam ben diyorsanız eğer bu eklentiyi yükleyerek Firefox’ta çalışmayan sayfaları Firefox ile açabilirsiniz. Oldukça pratik bir eklenti olduğunu söylememize gerek yok herhalde.


Clipmarks : Herhangi bir web sayfasındaki bir yazıyı veya sayfanın herhangi bir yerini çok beğendiniz ve daha sonraları için de sadece bu beğendiğiniz kısmı açmak istiyorsunuz. O zaman Clipmarks eklentisi tam size göre diyebiliriz. Bu eklentiyi yükledikten sonra dilediğiniz bir yeri işaretleyerek daha sonraları ulaşmak üzere gönül rahatlığı ile sayfayı değiştirebilirsiniz. Böylece yüklemesi çok uzun süren veya beğenmediğiniz kısımlardan oluşan bütün bir sayfayı açmanıza gerek yok. Sadece işaretlediğiniz yerin açılması ile hem zamandan kazanırsınız hem de istediğiniz bilgiye daha çabuk erişirsiniz.


CTRL TAB Preview : Sekmeler arası geçişler size çok sade geliyorsa bu eklenti ile birlikte artık sekmeler arası 3 boyutlu bir şölen yaşayacaksınız. Her sekmeden diğerine geçiş, kübün iki yanal yüzeyine geçiş gibi gözükmektedir. Başlarda çok değişik geliyor fakat bir süre sonra gözlerinizi yorabilir.

MeasureIT: Eğer bir grafik tasarımcı iseniz veya tasarım ile ilgileniyorsanız bu eklenti tam size göre. Gezdiğiniz web sitesinin istediğiniz yerinin kaç piksel yer kapladığını öğrenebilirsiniz. Veya internette bulduğunuz bir resim üzerinde hiç uğraşmadan bir nesnenin ne kadar yer kapladığını öğrenebilirsiniz. Firefox’un sol altına yerleşen bu eklenti kesinlikle Grafik Tasarımcıların işini kolaylaştıracaktır.

0
0
0
Yorum Yaz