Facebook'ta Ticaret Devri

2008-03-14 18:10:00

 

 

Facebook, yeni başlattığı Market Lodge uygulaması ile seçtiği ürünleri arkadaş listesindekilere tavsiye edip satan kullanıcılara yüzde 10 komisyon ödüyor.Şimdiye kadar daha çok eğlence ve sosyalleşme sitesi olan ve bu yöndeki uygulamaları ile öne çıkan Facebook, yeni başlattığı uygulama ile üyelerin ticaret yaparak gelir elde etmesine olanak sağlıyor.

Market Lodge adını taşıyan yeni uygulama, arkadaş ve yakın dostlardan gelen önerilerin, satın alma tercihlerinde yarattığı güven ilişkisi üzerine kurulması mantığına dayanıyor.

Buna göre; 50 ayrı firma tarafından satılan 1200 üründen seçilen ürünleri uygulamalarına ekleyen kullanıcılar, arkadaşlarını bu küçük market şeklindeki uygulamaya davet edebiliyor. Seçilen ürünlerden satın alınması durumunda, uygulamayı yaratan kullanıcı her işlemden yüzde 10 komisyon almayı hakediyor.
Uygulama sahibi kendi uygulamasından ürün aldığı zaman da yine bu komisyonu almaya hak kazanarak, bir anlamda ürünü yüzde 10 indirimli satın almış oluyor.

Satışın gerçekleşmesi durumunda; süreç takibi ve teslim gibi işlemler tamamen kullanıcının dışında gerçekleştirilerek, uygulamayı kullanan kişiye herhangi bir yük getirmiyor. Facebook'un uygulamadan elde edeceği karın ise henüz belirlenmiş olmamasına rağmen, gelir paylaşımına dayanacağı öngörülüyor.

0
0
0
Yorum Yaz