Google Earth'ta 3 Boyutlu Belediye;Yakutiye

2007-11-10 12:04:00

 

Erzurum'un Yakutiye Belediyesi, Google Earth'te hizmet binasını üç boyutlu olarak hazırlayarak programda yer alan Türkiye'deki 'ilk üç boyutlu belediye' oldu.

Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, programda Türkiye'de üç boyutlu gözüken ilk belediye binasının Yakutiye Belediyesi'nin hizmet binası olduğunu belirtti.

 

Programda tarihi birçok yerin fotoğraflarının olduğunu, ancak çok az sayıda binanın üç boyutlu görüntüsünün yer aldığını belirten Atınç, "Doğuda olmamıza rağmen teknolojiden uzak olmadığımızı göstermek istedik" dedi.

Atınç, Erzurum ve Yakutiye Belediyesi'nin tanıtımı için bu tür bir çalışmaya imza attıklarını dile getirdi:

"Google Earth programı dünyada birçok insanın ilgiliyle izlediği bir programdır. Şehirlerin uydudan görüntüleri yer alıyor. Bazı önemli ve tarihi yerlerin ise ayrıca fotoğrafları bulunuyor.

Yurt dışındaki birçok bina ve önemli yer üç boyutlu görüntüleri ile programda yer alıyor. Böylece hem diğer yerlerden kendilerini ayırıyor hem de tanınırlığını artırıyor.

 

Biz de bu uygulamayı kendi belediye binamızda yapmaya karar verdik. Bunun için gerekli çalışmaları ve başvuruları yaptık. Google Earth'te yer alarak Türkiye'deki ilk üç boyutlu belediye binasını yaptık. Bizden sonra başka belediyelerin de üç boyutlu görüntüleri programda yer aldı."

 

Yakutiye Belediyesi hizmet binasının tarihi bir bina olduğunu da belirten Atınç, "Belediye binamız tarihi bir binadır. Erzurum'daki tarihi Rüstem Paşa Bedesteni, İbrahim Paşa Camisi gibi tarihi özelliklere sahip. Bu özelliği de Anıtlar Kurulu tarafından tescillenmiştir. Biz de hem tarihi özelliğini yansıtmak hem de tanınırlığını artırmak için 3D modelleme bilgisi ile Google Earth programına aktardık. Böylece 3 boyutlu görüntüsü ile programda yer alan Türkiye'deki ilk, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki ise tek belediye olduk" dedi

0
0
0
Yorum Yaz