Google İle Masaya Oturuldu

2010-06-29 12:43:00

Google yasak

 

Google ile Türkiye arasında uzunca bir süredir suçlama ve savunma biçiminde gelişen sonuçsuz diyalogların ertesinde ertesinde ilk kez taraflar aynı masada biraraya geldi.

BTK Başkanı Tayfun Acarer ve kurmayları ile Google üst yönetimini biraraya getiren toplantıda, ülkemizde Atatürk'e hakaretten ötürü yargı tarafından verilmiş kararla 2 yılı aşkın bir süredir erişim yasaklı olan YouTube ile ilgili ilk somut adımlar atılmış oldu böylece.

Toplantı dahilinde Google yönetiminden Atatürk'e hakaret içeren 4 videonun kaldırılmasını isteyen Acarer'in paylaşım sitesi ile ilgili vurgu yaptığı en önemli nokta ise YouTube'un, Türkiye'ye özgü 'tr' uzantısı taşıyan yerel versiyonunu hayata geçirmesi gerekliliği oldu. Direkt Google ile ilintili en önemli talepse firmanın Türkiye'de yer sağlayıcılık faaliyet belgesi alması oldu.

Tr uzantısının üzerinde önemle durulmasının sebebi, bu durumda oluşacak yerel versiyonun ülkenin resmi diline ve iç mevzuatına (yani kırmızı çizgilere) uygun olarak tasarlanma zorunluluğu. Google'dan faaliyet belgesinin istenme sebebi ise Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın defaatle dile getirdiği üzere, Türkiye üzerinden gelir elde eden diğer tüm firmalar gibi Google'ın da kayıt altına alınması ve kazancı üzerinden vergi ödemesi.

Google cephesi de toplantı ertesinde BTK'nın kendilerinden istemiş olduğu talepleri değerlendireceklerini belirterek, kısa süre sonra yeniden biraraya gelip son durumu masaya yatırma isteğinde bulundu.

Bakalım karşılıklı atılan bu adımlardan bizler için sevindirici bir sonuç çıkacak mı…

(PCLABS)

0
0
0
Yorum Yaz