Internet Explorer 8 Geliyor

2007-05-04 17:06:00

 

Microsoft, Internet Explorer 7'yi yeni çıkarmasına rağmen Firefox 3 duyurulduktan sonra Internet Explorer 8’i hazırladıklarını itiraf etmek zorunda kaldı. Browser'ın Las Vegas'ta düzenlenecek olan Mix 07 etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Microsoft'un yeni internet tarayıcısında gelişmiş RSS (Canlı Haber Sistemi), CSS (Stil Şablonları) ve Java desteği olacak. Firefox eklentileri ile kullanıcı arayüzünü değiştirebiliyorduk. Microsoft’un dediğine göre bunu Internet Explorer 8.0 ile de yapabileceğiz.

 

Chris Wilson Internet Explorer'daki yenilikleri şöyle açıkladı:

Ajax Nesne Yönetimi

Chris Wilson IE 8.0'ın, web sayfalarında etkileşimli servislere izin veren nesne tabanlı Ajax tekniğine önem vereceğini bildiriyor. Ajax sayesinde sayfada herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda yeni sayfa yüklemesi olmadan içeriğe erişmek mümkün. Bazı geliştiriciler Ajax'ı Web 3.0 olarak değerlendiriyor.

CSS İyileştirmesi

IE'nin yeni sürümü yine Cascading Style Sheets (CSS) 2.01 ile daha iyi anlaşacak. Bu sayede web sayfaları belli bir biçime sahip olmaktan çıkıp hem PDA'ler hem de cep telefonları gibi diğer mobil aygıtlarda da sorunsuz görüntülenebilecek.

Eklenti (Plug-In) Geliştirme

Bildiğiniz gibi Firefox ve Opera gibi tarayıcılar eklentiler açısından gayet zengin iken IE üvey evlat muamelesi görüyordu.Yeni sürüm 8.0 ile artık geliştiriclerin IE için eklenti hazırlaması çok daha kolay olacak.

IE 8.0'ı 2008 gibi anmaya başlayacağız.

 

Firefox 3 ile ilgili Haberimiz Ve İndirme Linki Burada

0
0
0
Yorum Yaz