İnternete Güveniyor Musunuz?

2007-12-25 20:12:00


Trend Micro İnternet Güven Araştırmasına göre, son altı ayda kullanıcıların internete duydukları güven ABD ve Japonya'da artarken, İngiltere, Fransa ve Almanya'da azaldı.

Antivirüs ve içerik güvenliği uygulamaları alanında faaliyet gösteren firmalar arasında yer alan Trend Micro, 2007'nin 3'üncü çeyreğinde yapılan İnternet Güven Araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Yılda iki defa yapılan ve kullanıcıların interneti kullanırken kendilerini ne kadar güvende hissettiklerini ölçmeyi hedefleyen araştırmaya göre, kullanıcıların internete duydukları güven ABD ve Japonya'da artarken İngiltere, Fransa ve Almanya'da azaldı. Dünya çapında internete güvenen kullanıcıların oranı ise yüzde 40,7'ye yükseldi.

Araştırma, ABD'de interneti 'çok güvenli' bulan kullanıcıların arttığını, Şubat ayında yüzde 45 olan bu oranın yüzde 53'e ulaştığını gösteriyor.

İnternetin gelecek altı ayda daha da güvenli hale geleceğini düşünen Amerikalı kullanıcıların sayısında da artış gözlenen araştırma sonucuna göre, Şubat ayında yüzde 26 olan bu oran Ağustos ayında yüzde 32'ye ulaştı.

Araştırmaya göre, ABD'de internet üzerinden bankacılık işlemleri yapan ve kamu alanlarında kablosuz internet erişiminden yararlanan kullanıcıların oranında da artış var.

İnterneti güvenli bulan Japon kullanıcıların oranı da Şubat ayına göre yüzde 18 artarken, virüs vakasıyla karşılaşan kullanıcıların oranı geçen altı aylık dönemde yüzde 17'den yüzde 13'e düştü.

Japonya'da kullandıkları güvenlik yazılımının bilgisayarlarını kesinlikle koruduğunu düşünen kullanıcıların oranında da yüzde 15 artış oldu.

Avrupa'da internete duyulan güvende azalma

Araştırma sonucuna göre, İngiltere, Fransa ve Almanya'daki kullanıcıların internete duydukları güvende azalma olduğu, İngiltere'de son altı ayda bilgisayarında kötü amaçlı yazılım görülen kullanıcıların oranının Şubat ayına göre yüzde 11 artışla yüzde 42'ye ulaştığı görülüyor.

İngiltere'de internet üzerinden kredi kartı ile ödeme yapan ve kamu alanlarındaki kablosuz internet erişiminden yararlanan kullanıcıların oranında da artış olduğuna dikkat çekiliyor.

Araştırmaya göre, Fransa'da kullandıkları güvenlik yazılımının bilgisayarlarını kesinlikle koruduğunu düşünen kullanıcıların oranı yüzde 46'ya geriledi.

Almanya'da internetin gelecek altı ayda daha da güvenli hale geleceğini düşünen kullanıcıların oranının yüzde 18'e düştü.
(CnnTürk)

0
0
0
Yorum Yaz