Kullanıcıyı Gözünden Tanıyan Fare - Mouse -

2007-05-16 19:12:00

 

Gözdeki  iris tabakasını tarayarak, bilgisayara güvenli giriş sağlayan fare, gözünüzün içine baktığı gibi cebinize de bakıyor.


 

Japon Qritek firması, bilgisayar güvenliği konusundaki uygulamalara bir yenisini fare donanımı üzerinde getirdi. Gözün iris tabakasını tarayarak kullanıcı güvenliği sağlayan fare, 315 dolar olan yurtdışı fiyatı ile de sadece gözünüze değil cebinize de bakıyor.

Fare, üzerinde bulunan merceğin altındaki sensör ile kullanıcıya iris taraması yapıyor ve önceden girilmiş bilgiler ile karşılaştırmalı doğrulama işlemini gerçekleştiriyor. Farenin, bilim kurgu filmlerini andıran işlevi sayesinde, kullanıcı gezegendeki 6.7 milyar kişi arasında ayırt edilebiliyor. Kullanıcı, bu işlem gerçekleştikten sonra bilgisayara giriş yapabiliyor veya korumalı dosyalara erişebiliyor.

Bu kadar ileri teknolojiye sahip farenin bağlantı için kabloya ihtiyaç duyması hayal kırıklığı yaratıyor. Acelesi olan bir kullanıcının bilgisayara hızlı şekilde giriş yapmak içinfareyi tutup gözüne doğru çekmesi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunun yanısıra yurtdışında 315 dolar satış fiyatına sahip ürün, insanın aklına ilk anda, şifreleri akılda tutmanın ya da bilgisayarın bulunduğu odaya sıkı bir kilit takmanın daha ucuza mal olduğunu getiriyor.

0
0
0
Yorum Yaz