Lcd Tv Pazarının Lideri Samsung

2010-06-16 14:01:00

 

 

10 parmağında 10 marifet Samsung, büyümeye gram hız kesmeden devam ediyor. G. Koreli dev isim, artık LDC Televizyon pazarının da bir numarası.

Samsung LCD HDTV

Bağımsız pazar araştırma ve analiz firmalarından iSuppli tarafından Amerika bazında hazırlanan rapora göre, geçtiğimiz yılı Vizio'nun ardından ikinci sırada kapatan Samsung, 2010 yılının geride bıraktığımız ilk çeyreği ertesinde ise listenin tepesine yerleşmeyi başardı. %18 düzeyinde bir pazar payına sahip olan Samsung'u, %16.7 ile Vizio izlerken, Sony ise çeyrek bazlı %45'lik bir gerileme ve %11.3'lük pazar payı ile listenin üçüncü sırasında yer aldı.

Yeni Kıta'da satış patlamasının yaşandığı tatil hareketliliğin ertesinde sadece Sony'nin değil Samsung da dahil olmak üzere hemen tüm firmaların ciddi bir satış düşüşü ile karşılaştığı ilk çeyreğin ertesinde en büyük başarı ise Sanyo'dan geldi. 2009 son çeyrek ile 2010 ilk çeyreği arasında satışlarını %28 oranında yükseltmeyi başaran Sanyo bu sayede toplam pazar payını da tam tamına ikiye katlayarak (%4 >%8) geçtiğimiz yılı kendisinin önünde kapatan LG'yi beşinciliğe itti.

lcd tv pazar payı

Bu arada araştırmadan çıkan bir başka sonuç ise, LED arka aydınlatma, internet bağlantı desteği, 3B ve bunun gibi gelişmiş özelliklere sahip olan televizyonlara olan talebin ciddi bir artış göstermesi. Bu tür akıllı televizyonların pazardaki ağırlıklarını yavaş yavaş arttırmaya başlamaları neticesinde LCD TV'lerin birim bazlı ortalama satış fiyatları da %7'lik bir artış ile 774 Dolardan 830 Dolara tırmandı.

(PCLABS)

0
0
0
Yorum Yaz