Microsoft Yahoo'yu Satın Alıyor

2007-05-06 12:46:00

 

ABD'li yazılım devi Microsoft, yeni ekonominin bir diğer devi ünlü arama motoru Yahoo'yu almak için harekete geçti.

Microsoft'un, Google'la rekabet için Yahoo'yu 50 milyar dolara satın alacağı öne sürüldü. ABD basınındaki haberlere göre resmi görüşmelere yakında başlanacak

Wall Street Journal gazetesi iki şirket yöneticilerinin birleşmeyi konuştuğu, ancak görüşmelerin erken safhalarda olduğunu belirtirken New York Post gazetesi ise Microsoft'un Yahoo'yu 50 milyar dolara satın almak için düğmeye bastığını yazdı. 45 milyar dolarlık şirket

Gazete, Microsoft'un, piyasa değeri 45 milyar doları bulan Yahoo'yu almak için resmi görüşmeleri başlatmak istediğini belirtti. Geçen yıl birleşme amacıyla yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı.
Microsoft'un giderek büyüyen internet arama motoru pazarında Yahoo ve Google'ı dikkatle takip ettiği biliniyor. New York Post gazetesinin haberinde Microsoft ve Yahoo'nun yıllardır gayriresmi görüşmeler yürüttüğü ve son hamlenin işin ciddiye bindiğinin işareti olduğu yazıldı.
Haberlerin ardından Yahoo hisseleri yüzde 18'in üzerinde değer kazandı. Microsoft hisseleri ise az da olsa değer kaybetti.
Google'ın Yahoo'nun gerisinden gelip, piyasa değeri ve pazar payı olarak onu çok geride bırakması teknoloji çevreleri tarafından yoğun olarak eleştiriliyordu.
Bu satın alma gerçekleşirse, Microsoft'la Google'ın arama pazarında kıyasıya rekabete girmesi bekleniyor.

0
0
0
Yorum Yaz