Pardus 2007.3 Lynx lynx İndir Download Yükle Türkçe

2007-11-19 17:43:00

 

Pardus 2007 işletim sisteminin güncellenmiş ara sürümü Pardus 2007.3 Lynx lynx yayınlandı. Pardus 2007.3 Lynx lynx İndirmek için tıklayın...

 

Pardus, kullanıcılarına en güncel uygulamaları ve en son güvenlik yamalarını da internet üzerinden GNU GPL Genel Kamu lisansı ile özgürce sağlıyor. Bu güncellemelerin boyu zamanla oldukça yüksek değerlere ulaşıyor ve kurulum ardından tüm güncellemelerin çekilmesi hem kurulum zamanını, hem de internet kullanımını artırıcı etki yapıyor. Bu sakıncayı ortadan kaldırmak için Pardus ekibi, ortalama üç aylık periyotlarla güncellenmiş ara sürümler yayınlıyor. Pardus teknolojilerinde yapılan son değişiklikler de bu ara sürümlerle kulanıcılara ulaştırılabiliyor.

 

Güncellenmiş ara sürümler, Türkiye'ye özgü ya da soyu tehlikede hayvanların Latince isimlerini sürüm adı olarak taşıyorlar. Pardus 2007.3 ismini tüm dünyada rastlanan en bilinen Vaşak ailesinin Anadolu'ya özgü bir alt türü olan Lynx lynx 'den alıyor...

 

Yeni özellikleriyle otomatik olarak bulunduğunuz yeri tanıyan Ağ yöneticisi, daha hızlı bir PiSi, başlatılabilir disk seçimi yapabildiğiniz yeni YALI ve bir çok güncel özgür uygulamaya ulaşmak için Pardus'larınızı güncelleyebilir ya da yeni sürümü indirebilirsiniz.

 

Pardus'u oluşturanlar

 

ÇOMAR

ÇOMAR (COnfiguration MAnageR), sistemin düzgün çalışması için gerekli olan donanım, açılış, ağ, kullanıcı, zaman, görüntü gibi ayarların mümkün olduğu kadar otomatik bir biçimde yapılmasını sağlayan, kullanıcılara bir yetki kontrolü dahilinde bu ayarları basit ve anlaşılır bir biçimde değiştirme olanağı sağlayan bir yazılımdır.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

PiSi

PiSi (Packages Installed Successfully as Intended), Ulusal Dağıtımın paket yönetim sistemidir. XML ile tanımlanmış ve inşa süreci bir Python betiği ile verilmiş kaynak paketlerden ikili paketler oluşturur ve bunları bağımlılıklarını takip ederek kurup kaldırabilir. Kaynak tanımları orjinal kodların kopyalarına gerek kalmadan, bir sürüm yönetim sistemi üzerinde tutulabilir.

Python ile modüler olarak geliştirildiği için, kolayca üzerinde araç ve yazılımlar geliştirilebilir. Veritabanı işlemleri Berkeley DB ile hızlı ve güvenli olarak çalışmaktadır. Komut satırı ve grafik arayüzü mevcuttur.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Paket Yöneticisi

Paket Yöneticisi, PiSi paketlerini grafik arayüzden kolayca kurmak için kullanılabilen bir programdır. Paket Yöneticisi uygulaması sayesinde paketler tek tıklama ile kolayca kurulabilir, güncellenebilir ya da kaldırılabilir. Paket Yöneticisi, her paket ile ilgili detaylı bilgi (dosya açıklaması, boyutu, sürümü vb) de verebilir.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

YALI

YALI (Yet Another Linux Installer), Pardus için geliştirilen yeni bir kurulum yazılımıdır. Kullanıcıların işletim sistemini hızlı ve sorunsuz olarak kurulum medyasından hedef sisteme yerleştirir.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Paketler

"Paket" uygulamaların bağımsız olarak ve kolaylıkla sisteme eklenip çıkarılabilmesi için oluşturulan dosyalara verilen isimdir. Paketler projesi, Ulusal Dağıtım'da yer alacak paketleri belirlemek, kaynak kodlarından hareketle ve Pardus projesi ile uyum içerisinde bu paketleri oluşturmaktan sorumludur.

Uygulamaların seçilmesi, hatalarının düzeltilmesi, Türkçe sorunlarının giderilmesi, PİSİ ve ÇOMAR için gerekli bilgilerin sağlanıp paketlenmesi bu proje kapsamındadır. Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Masaüstü

Masaüstü ortamını daha kullanıcı dostu hale getirebilmek için geliştirilen TASMA (yönetim paneli), Kaptan Masaüstü (karşılayıcı) gibi araçları kapsayan projedir.

Kaptan Masaüstü
TASMA
Zemberek-Pardus

Ağ Yöneticisi

Ağ Yöneticisi, Pardus'un çeşitli ağ ortamlarına kolayca bağlantı kurması amacıyla geliştirilen bir uygulamadır. Tasma altından çalıştırılan bu yazılım, bir kaç tıklama ile ethernet, modem ya da kablosuz ağlara bağlantı kurabilir.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Disk Yöneticisi

Disk Yöneticisi sisteminizde bulunan disklerin ve disk bölümlerinin açılış sırasında sizin kullanımınıza sunulmak üzere hazırlanması ile ilgili ayarları yapabilmenizi sağlar.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Geribildirim uygulaması

Pardus kullananların fikir, eleştiri ve önerilerini kolayca alabilmek ve Pardus'un yeni sürümlerini insan odaklı geliştirebilmek için hazırlanan bu yazılım, Pardus kurulduktan sonra görüşlerinizi almakta ve internet üzerinden Pardus geliştiricilerine iletmektedir.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Pardus Güvenlik Duvarı

Pardus Güvenlik Duvarı, Pardus 2007 ile birlikte gelen bir güvenlik aracıdır. Bir kaç tıklama ile kolayca port ya da makine bazında engelleme yapabilir. Basit ve etkin arayüzü sayesinde istenen kaynakların engellenmesi mümkün olur.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Kullanıcı Yöneticisi

Kullanıcı yöneticisi, Pardus'a yeni bir kullanıcı eklemeye ya da mevcut kullanıcıları düzenlemeye yarar.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

 TÜRKÇE

Ortak sözlük ve çeviri çalışmalarını kapsayan projedir.

Projenin çalışma sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

0
0
0
Yorum Yaz