RoboTurk Dünya'ya Açıldı

2008-03-03 10:49:00

 

Küçük bir helikopteri robota çeviren RobotTurk, istenilen bölgeye gidip yüksek kalitede görüntü kaydederek, bunları birkaç saniyede internete aktarıyor. RobotTurk, Microsoft’un desteğiyle dünya pazarlarına açılacak.

ABD’nin Los Angeles kentinde yaklaşık 5 bin teknoloji profesyonelini bir araya getiren yazılım devi Microsoft, düzenlediği etkinlikle yeni ürünlerini tanıttı. Microsoft CEO’su Steve Ballmer, bir süreden bu yana dünyanın farklı bölgelerinde test edilen Windows Server 2008, SQL Server 2008 and Visual Studio 2008 adlı ürünlerin ticari olarak piyasa çıktığını açıkladı.

Etkinlikteki konuşmasında, sosyal sorumluluk ve yüksek teknoloji odaklı yeni nesil projelere oldukça önem verdiklerini vurgulayan Ballmer, global olarak böylesine girişimlere destek verdiklerini açıklayarak, 'Bilişimin Kahramanları’ adlı projeyi anlattı.

Windows Server 2008 ürününü kullanarak geliştirilen bu yöndeki projelerin ilk sırasında, Türkiye’den iki Türk mühendisin deprem sonrasında kullanılmak üzere geliştirdiği arama - kurtarma robotu, 'RobotTurk’ yer aldı.

Bu proje Microsoft’un 'kahramanları’ tanıtmak için hazırlattığı kitapta da yer aldı. Böylece RobotTurk’ün Türkiye’de kullanımının yanı sıra yurtdışına da açılma fırsatı yakalanmış oldu.

Yüksek çözünürlükte kayıt

Toplam 80 projenin yer aldığı 'kahramanlar’ listesinin başında yer alan RobotTurk projesi, küçük boyutlu bir helikopteri, kullanılan donanım ve yazılım programlarıyla akıllı bir robota dönüştürüyor. Bilgisayar tarafından komut alarak havalanan robot, istenilen bölgenin görüntüsünü yüksek çözünürlükte kaydettikten sonra birkaç saniye içinde merkeze görüntünün aktarımını sağlıyor. Bu sayede iletişimin koptuğu, itfaiye, sağlık birimleri ve yardım görevlilerinin ulaşamadığı bölgelerden hızlı ve detaylı veri transferi sağlanabiliyor.

Bu projeyle birden fazla robotun havalanarak ilgili bölgelerden anlık veri transferi sağlaması ve bunların karşılaştırılması da mümkün oluyor. Bilgisayar üzerinden dijital haritalar kullanılarak ilgili bölgenin konumları tanımlanıyor. Böylece hem robotun yolda herhangi bir binaya çarpmasının önüne geçilmiş oluyor hem de güvenli iniş sağlanıyor.

ODTÜ’de geliştiriliyor

RobotTurk projesi bilgisayar mühendisi Ömer Çelik ile elektrik, elektronik mühendisi olan Oğuz Bayrakdar tarafından geliştirildi. ODTÜ’de yer alan yazılım geliştirme merkezinde tamamlanan RobotTurk, Microsoft Türkiye’nin de desteğini almış durumda. Proje hakkında bilgi veren Bayrakdar, ürünle ilgili geliştirme çalışmalarının tamamlandığını artık ticari olarak pazara çıkabileceğini söyledi.

Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yetkililerle görüştüklerini aktaran Bayrakdar, bu robotların, deprem ve barajlardaki su seviyelerinin tespiti için bu robotların kullanılmak istendiğini söyledi. Microsoft’un 1 yıl önce tanıttığı 'Robitics Studio’ adlı yazılımı kullandıklarını söyleyen Bayrakdar, bu alanda ilk ürünü geliştirmelerinin Microsoft’un konuya olan ilgisini oldukça artırdığını sözlerine ekledi.

Windows Server 2008’le yüksek güvenlik kriterleri

Microsoft CEO’su Steve Ballmer tarafından tanıtılan Windows Server 2008 ürünü, yeni güvenlik çözümleri ve sanallaştırma alanındaki uygulamalarla öne çıkıyor.

İki yönlü güvenlik duvarını içinde bulunduran ürün bu sayede sistem içinden gelecek saldırıların yanı sıra dışarıdan gelecek olan ataklara karşı da kendisini koruyor. Gelişmiş sanallaştırma çözümleri sayesinde de, kullanıcıların bilgisayar sistemlerine uzaktan erişiminin internet üzerinden güvenli şekilde yapılmasının önü açılıyor. Toplantılar sırasında yeni ürünün Windows Server 2003’e göre oldukça hızlı çalıştığı, bu sayede verimliliği artırdığı da belirtildi.

RobotTurk projesi nedir?

Bilgisayarla kontrol edilebilen bir arama-kurtarma robotu olarak tanımlanan RobotTurk, kendi kendine uçabiliyor. Microsoft Robotics Studio yazılımı kullanılarak geliştirilen robot, üzerindeki uzun menzilli kablosuz kamera sayesinde 40 kilometreye kadar yüksek çözünürlükte (High Definition -HD) anlık görüntü transferini sunucu (server) tarafında Windows Server 2008 medya servislerini kullanarak gerçekleştiriyor. Dijital haritayla uyumlu olarak çalışan ürünün sunucu yazılımı Visual Studio 2008 kullanılarak geliştirildi. Herhangi bir afet anında bölgeye en yakın istasyondan havalanacak olan bu robot, anlık olarak yüksek çözünürlüklü görüntü transferini yapıyor olacak.
(CHIP)

0
0
0
Yorum Yaz