Türkiye'yi Google Tanıtacak

2007-11-18 13:06:00

 

Türkiye, internetin en popüler arama motoru Google’da tanıtım atağına başlıyor. Türkiye, Google tarafından önümüzdeki ay başlatılacak ve 10 ülkenin tanıtımının yapılacağı özel arama sisteminde yer alacacak.

Google’da yaklaşık 15 bin sözcükten biri arandığında, sözcüklerin karşılığında çıkan sayfaların köşesinde hiç aranmamış olmasına rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel olarak hazırlanan, Türkiye’nin tanıtıldığı sayfaların bağlantısı yer alacak

.

Google Earth programında geçtiğimiz yıl, Diyarbakır’ın “Kürdistan’ın başkenti” olarak belirtilmesinin ardından, Türkiye ile Google yetkilileri arasında ABD’de başlayan kıran kırana pazarlık ilk meyvelerini geçtiğimiz aylarda vermeye başladı. Google yöneticileri, Türklerden gelen yoğun baskı üzerine, önce Google Earth’deki krize yol açan hataları düzeltti, ardından da Türkiye’yi Google arama motorunda yoğun olarak önümüzdeki ay başlayacak olan özel ülke tanıtım kampanyasında yer alacak olan 10 ülke arasına dahil etti.

Böylelikle başta ABD’de olmak üzere Google’da her gün arama yapan milyonlarca ziyaretçi Türkiye’yi aramadıkları halde, Türkiye için özel olarak ayarlanmış sözcükleri aradıkları için karşılarında Türkiye’yi bulacaklar.

 

Google yetkilileri, bu kampanya sayesinde Türkiye’nin başta ABD’liler tarafından, çok daha iyi tanınacağını ve ükenin turizm gelirlerinin artacağını belirtiyor.

 

1 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE ÖDEME YAPILACAK

 

Google yönetimi ile New York Kültür ve Turizm Ateşeliği arasında yaklaşık 6 aydır süren hazırlık çalışmalarının ardından, Google ile reklam anlaşması kararı alındı. Türkiye, Aralık ayında başlatılacak kampanya için Google’a 200 bin dolar ödeyecek. 2008 yılı kampanyaları için ise Türkiye’nin tanıtım bütçesinden Google’a ödeyeceği rakam 1 milyon doların üzerinde olacak.

0
0
0
Yorum Yaz