Türksat 3A TV Frekansları Kanal Frekans Listesi

2008-10-23 17:18:00

TÜRKSAT uyduları üzerinden yayın yapan radyo ve televizyonların frekanslarında yeni düzenlemeye gidiliyor.

Düzenlemeyle, Türkiye'de dijital yayıncılığın bir adım ötesine geçilecek. 27 Ekim 2008 Pazartesi saat 02:00'de frekanslarda yapılacak değişikliklerle vatandaşlar daha kaliteli görüntü izleyecek.
  
 
Bozuk havalarda görüntü kaybı sona erecek. Türk kanalları dünyanın en uzak bölgelerinde dahi 90 cm'lik antenle izlenebilecek. Yerel kanallar paket programlarla yüksek maliyetlerden kurtulma imkanına kavuşacak.

Bir hafta sonra hayatımıza girecek düzenlemeyle ilgili TÜRKSAT AŞ'nin Gölbaşı'ndaki Merkez Yerleşkesi'nde basın toplantısı yapan TÜRKSAT Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay 18 Temmuz tarihinde işlemeye başlayan 3-A uydusu ile Türkiye'nin uydu yayıncılığının daha güçlü hale geldiğini söyledi. Yüksek çözünürlüklü HD yayınlarının 27 Ekim 2008 Pazartesi günü başlayacağına işaret eden Dalbay, "TÜRKSAT uydularındaki bütün TV kanalları AB standartlarında yüksek kalitede olacak. Hava koşullarındaki değişikliklerden görüntüler etkilenmeyecek. Paket yayın sistemine geçilerek yerel ve bölgesel kanalların alt yapı maliyetleri azalacak." diye konuştu.


Kanalların birbirlerinin sinyallerini bozma döneminin sona ereceğine vurgu yapan Dalbay, 27 Ekim değişikliğinin analogdan dijitale geçişten bir adım daha ötede olduğunu söyledi. Kurum olarak temel hedeflerinin TV kanalları arasındaki rekabeti etkilemeden yeni kanalların yayınlara başlaması olduğunu kaydeden Dalbay, vatandaşa yayınlarda kesinti yaşanmadan TV izleme keyfi yaşatmayı amaçladıklarını belirtti.

İzleyicilerin TÜRKSAT üzerinden televizyon izleyebilmesi için yapması gerekenleri kurumun internet sitesinde anlattıklarını ifade eden Dalbay, otomatik tarama işleminin TÜRKSAT prom kanalından yapıldığını söyledi. Kanal aramayı anlatan bilgilendirme filminin televizyonlarda yayınlanacağını ifade eden Dalbay, gazetelere de yeni dönemde kullanılacak frekansların bulunduğu ilanlar verileceğini söyledi.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Dalbay, uydudan TV izleyebilmek için mevcut anten ayarlarıyla oynamaya gerek kalmadığını ifade etti. Bölgesel ve yerel kanalların uydu üzerinden yayın için TÜRKSAT'a ödedikleri ücrette 1 kuruş artış olmayacağını aktaran Dalbay, "Kurum olarak 2 milyon dolar uplink yatırımı yaptık. Kanallardan düşük miktarda uplink maliyetine katılım ücreti alacağız." dedi.

Dalbay, Türk kanallarının Çin, Kazakistan, Kuzey Afrika ülkelerinde dahi Türkiye'deki kadar kaliteli görüntüyle izlenebileceğini aktardı. Değişikliklerin 27 Ekim sonrasında uygulanacağını kaydeden Dalbay, 27 Ekim öncesi uydu ayarlarında bir değişiklik yapılmamasını önerdi. Dalbay, vatandaşların hiçbir düzenleme yapmasalar dahi tüm kanalların yayında olacağını sözlerine ekledi. ROJ TV'nin yayınının durdurulup durdurulmayacağıyla ilgili soruya ise Dalbay, "Bu kanal TÜRKSAT üzerinden yayın yapmadığı için kurum olarak bu kanala yapacak bir şeyimiz yok." cevabını verdi.

(Zaman)

0
0
0
Yorum Yaz