Wikipedia Cd'ye Aktarıldı

2007-04-25 17:45:00

 

Wikipedia, ayıklanmış ve daraltılmış biçimi ile CD'ye aktarıldı. Uygulama ile bilgisayarı olup internet erişimi bulunmayanlara ulaşmak hedefleniyor.


 

Online ansiklopedi Wikipedia, ayıklanmış içeriği ile CD'ye aktarıldı. İçeriği birçok gönüllü yazar tarafından online olarak sağlanan Wikipedia'nın CD'ye aktarılması ile ansiklopedinin internet erişimi olmayan kullanıcılara da ulaştırılması hedefleniyor.

İnternet erişimi bulunmayan çok sayıda bilgisayar kullancısının bulunmasından hareketle başlatılan uygulama, istenilen her yerden internete erişilememesi dolayısı ile hayata geçirildi. CD uygulaması, online bağlantının belirli ortamlarda sağlanamaması dolayısı ile bilginin birlikte taşınabilmesini sağlıyor.

Kurulduğu 2001 yılından beri sadece İngilizce olarak 1.7 milyon çeşitli madde hakkında açıklama girilen Wikipedia'nın CD versiyonunda, yaklaşık 2000 madde bulunacak. Açıklaması verilen maddeler, yanlış ve farklı bilgi girilme ihtimali daha az olan coğrafya, edebiyat vebenzeri konu başlıklarından seçiliyor.

CD içeriği, Wikipedia'nın online biçimine göre daha güvenilir bilgiler içeriyor. Online Wikipedia sitesinde, eksik, yanlış, argo veya suçlayıcı ifadeler bulunan içeriğin anında düzeltilme şansı varken; bu şans CD için bulunmuyor. İçeriği sağlayan yazarlar da bu durumu göz önünde bulundurarak, CD'ye aktarılan bilgileri sıkı kontrolden geçiriyor. Bu şekilde rahatsız edici ifadelerden ayıklanan Wikipedia, bir anlamda daha medeni hale getiriliyor.

Wikipedia sitesi, içeriği uzmanlar tarafından çok sıkı kontrol edilmediği gerekçesiyle birçok eğitmen tarafından tavsiye edilmiyor. Bu durumun ortadan kalkması için online ansiklopedinin CD versiyonunun öğretmenlerin onayından geçirilmesi de öneriliyor. Uygulamanın başarı sağlaması durumunda, CD ile başlayan bu yöntemin kitap ve broşür olarak yaygınlaştırılması da planlanıyor.

Wikipedia CD'si, Windows 98 ve sonrası; Intel-tabanlı Mac bilgisayarlarda çalışan Mac OS X; ve Linux x86 işletim sistemleri ile uyumlu çalışıyor. wikipediaondvd.com internet siteside online satışı yapılan CD'nin satış fiyatı 14 dolar.

0
0
0
Yorum Yaz