Wikipedia'nın Kurucusu Jimmy Wales İstanbul'da

2008-01-20 13:55:00


İnternetin en çok ziyaret edilen 9. websitesi Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales İstanbul’a geldi.


253 dilde 9.5 milyon konu başlığına sahip Wikipedia, bağımsız ve ücretsiz bir internet ansiklopedisi. Wikipedia’nın yanı sıra, Wikimedia Vakfı ile Wikia adlı şirketin kurucusu olan Wales, Türkçe Vikipedi’nin başarısına dikkat çekerken sorularımızı yanıtladı.

Türkçe Wikipedia’da kaç konuğu başlığı var.

Wales: Türkçe Wikipedia’da şu an itibariyle 98,000’nin üzerinde konu başlığı var. Bu da demek oluyor ki 2 haftaya kadar Türk Wikipedia’sı 100.000 sınırını aşacak ve içeriği en geniş Wikipedia’lar arasına girecek.

İçeriği kullanıcıları tarafından oluşturulan Wikipedia’da en çok politik konular güncelleniyor...

Wales: Wikipedia’nın tüm dillerinde İsrail-Filistin meselesi ve George Bush en çok güncellenen konu başlıkları... Ayrıca, Türkiye’yi ilgilendiren sık sık üstünde oynanan bir konu ise sözde Ermeni soykırımı. Herkes kendi görüşünü dayatmaya çalışıyor. Öyle ki bazen bu sayfaların erişimini engellemek zorunda kalıyoruz.

Peki, 580 milyon dolarlık reklam geliri kapasitesi olan Wikipedia neden reklam almıyor?

Wales: Wikipedia kar gütmeyen bir kuruluş ve tarafsız olmak ilk kuralımız. Eğer reklam alırsak kullanıcılarımızın bize güveni azalabilir. Örneğin bir araba hakkında bilgi almak için Wikipedia ‘ya girdiğinizde o arabanın reklamını görürseniz konunun tarafsızlığı hakkında şüpheye düşebilirsiniz.

WikiaSearch, kimi teknoloji yazarları tarafından Google’ın en büyük kabusu olarak nitelendiriliyor.

Wales: Bir internet arama motoru olan wikisearch açık kaynaklı bir yazılımdan oluşuyor. Diğer arama motorlarından en büyük farkı yazılımın tamamının kullanıcıların katkılarına açık olması. WikiaSearch’ü bana 2 yıl sonra sorun, çok daha net bir cevap verebilirim.

İnternette araştırma yapanların bir numaralı başvuru kaynağı haline gelen Wikipedia’nın kullanıcılarına Wales’in tavsiyesi ne?

Wales: Araştırmanıza Wikipedia’da başlayın fakat orada bitirmeyin. En sağlıklısı Wikipedia’yı bir çıkış noktası olarak kullanmak. Ayrıca, bir hata görürseniz lütfen bize haber verin. Wikipedia’nın daha iyi olabilmesi için herkese ihtiyacı var.
(NTVMSNBC)

0
0
0
Yorum Yaz