Xerox Renkleri Çözdü

2007-05-01 23:47:00

 

Renkleri tam olarak ayıramayanlardan mısınız? Kobalt mavisi ile gök mavisini bile ayırt edemiyor musunuz? Tüm bunların dışında kesin renk kodlamalarına ihtiyaç duyduğunuz bir işte mi çalışıyorsunuz? Bunlardan biri iseniz Xerox’un gelecek hafta duyurmayı planladığı program ilginizi çekecek demektir.

Şirketin mühendislerinin üzerinde çalıştığı bu teknoloji size tam renk kodunu bulmanız için yardımcı olacak ama bunun için en azından tarif etmeyi bilmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse ‘gökyüzü biraz daha koyu mavi olsun’ veya ‘arka planı gül pembesi yap’ gibi.

Program halen araştırma geliştirme aşamasında olsa da Xerox başmühendisi Geoffrey Woolfe’a göre program renklerin dilini konuşuyor ve insanların tariflerini tam renk kodlarına dönüştürerek Xerox makinelerinden tam faydalanmalarını sağlıyor.

Bir renk için değişik açıklamaları barındıracak program ‘Natural Language Color Editing’ adlı sunumla, gelecek hafta yapılacak olan 2007 ISCC (Inter-Society Color Council) toplantısında tanıtılacak.

 

 

0
0
0
Yorum Yaz